IEiAK CEBAM

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza, Migrant Info Point i Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu zapraszają na spotkanie pt.

"Praca na rzecz uchodźców realizowana przez Refugees Szczecin"

Termin: 6 maja, godz. 17.00
Miejsce: CK Zamek, Sala Prób

Podczas prezentacji Ewa Piepiora członkini RS zaprezentuje procedury przyznania statusu uchodźcy w teorii i praktyce. Omówione zostaną również zasady pracy z uchodźcami w oparciu o Indywidualny Program Integracyjny. Przybliżona zostanie także działalność stowarzyszenia polegająca zarówno na organizowaniu pomocy prawnej, materialnej i społecznej uchodźcom jak i przeciwdziałaniu ksenofobii oraz budowaniu otwartości polskiego społeczeństwa.

Spotkanie zostanie przeprowadzone w formie interaktywnego wykładu z dyskusją.

Ewa Piepiora - pracownik socjalny, pedagog. Członek Refugees Szczecin. Ponad dwadzieścia lat doświadczenia w pracy na rzecz drugiego człowieka w Ośrodku Pomocy Społecznej.  Interesuje się polityką społeczną oraz polityką imigracyjną w Polsce.

Prowadzące: Aleksandra Jarocka (MIP) i Izabella Main (CeBaM UAM)

link do wydarzenia https://www.facebook.com/events/2309165445995910/

Dagmara Weinkiper-Hälsing, pracująca w Urzędzie Gminy Edsbyn w Szwecji jako kierowniczka działu ds. imigrantów, opowie o własnych doświadczeniach w pracy z uchodźcami, programach integracyjnych, procedurze weryfikacji uchodźców i przyznania azylu oraz o przyczynach i konsekwencjach szwedzkiej otwartości i funkcjonowaniu społeczeństwa multikulti.

W ciągu ostatnich trzech lat liczba osób ubiegających się o azyl wynosiła niemal 240 00 (w Polsce ok 18 000 osób w okresie 2016-2018). Ta otwartość Szwecji budzi zdziwienie w Polsce, ponadto w polskich mass-mediach pojawiły się doniesienia o zagrożeniach płynących z przyjmowania uchodźców w Szwecji. Podczas spotkania dowiemy się zatem kto i dlaczego przybywa do Szwecji i jakie są postawy szwedzkiego społeczeństwa wobec uchodźców.

Wtorek, 16 kwietnia 2019 o 17:00

Collegium Historicum, ul św. Mrcin 78, sala 209

Zostań edukatorem/edukatorką w projekcie ‘Warsztaty o migrantach i uchodźcach’!

Interesuje Cię edukacja antydyskryminacyjna i międzykulturowa? Tematy, takie jak sytuacja uchodźców w Europie oraz migracje są Ci bliskie? Posiadasz doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą?

Zostań edukatorem/edukatorką w projekcie ‘Warsztaty o migrantach i uchodźcach’ realizowanym przez Centrum Badań Migracyjnych UAM oraz Migrant Info Point w Poznaniu.

Celem projektu jest edukacja młodzieży w wieku 13-16 lat na tematy dotyczące migracji i uchodźców oraz przeciwdziałanie dyskryminacji ze względu na pochodzenie, kolor skóry i wyznanie. Wierzymy, że wiele problemów, z którymi spotykają się cudzoziemcy mieszkający w Polsce, może być rozwiązanych dzięki kompleksowej edukacji międzykulturowej, edukacji o różnorodności i integracji oraz dzięki rozwijaniu krytycznego myślenia wśród młodych ludzi.

Więcej informacji:

Ogłoszenie_polscy_edukatorzy.pdf

Ogłoszenie_migranci.pdf

Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM oraz Centrum Badań Migracyjnych zapraszają do udziału w międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Social and Cultural Consequences of Voluntary and Forced Migration in Europe”, która odbędzie się w dniach 1-2 kwietnia 2019 roku w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej na Wydziale Historycznym UAM w Collegium Historicum, ul. Umultowska 89D w sali 1.63 („sala dziekańska”, parter).

Program: V4Net_-_Network_Conference.pdf

Centrum Badań Migracyjnych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu zaprasza studentów, studentki, doktorantki i doktorantów wszystkich uczelni i dyscyplin do aplikowania o finansowanie małych projektów badawczych dotyczących różnych aspektów zjawiska migracji do/z Poznania, Wielkopolski lub zachodnich regionów Polski.

Maksymalna wysokość kwoty, o jaką można się ubiegać to 5 000 zł brutto.

Formularz zgłoszeniowy należy przesłać na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  do 28.02.2019 r. Wyniki ogłoszone zostaną do 15.03.2019.

Regulamin przyznawania Minigranty_Migracyjne_-_regulamin_przynawania.pdf

Formularz zgłoszeniowy Minigranty_Migracyjne_-_formularz_zgłoszeniowy.doc