IEiAK CEBAM

Fundacja Centrum Badań Migracyjnych zaprasza do złożenia oferty na przeprowadzenie ankiety i kodowanie wyników do bazy excel w ramach międzynarodowego projektu Shaping fair cities: integrating Agenda 2030 within local policies in times of great migration and refugees' flows, finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu DEAR.

Celem ankiety jest zbadanie opinii mieszkańców miasta Poznania na temat włączania Agendy 2030 na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju do polityki na poziomie lokalnym. Ankieta została przygotowana przez międzynarodowy zespół i zostanie przeprowadzona w 12 miastach z krajów biorących udział w projekcie (Albania, Chorwacja, Dania, Grecja, Hiszpania, Polska, Mozambik, Rumunia, Szwecja, Włochy). Poznań jest jednym z tych miast.

Szczegóły zapytania ofertowego w załączniku. zapytanie_ofertowe_03.07.2018.pdf

CeBaM UAM jest współorganizatorem konferencji THE 21ST CENTURY POLISH MIGRANTS IN WESTERN EUROPE AND THEIR ROADS TO INTEGRATION

w dniach 10-13.10.2018 w Będlewie, k. Poznania. Termin zgłoszeń mija 31.07.2018.

Zapraszamy do udziału!

Szczegóły w załącznikach.

Call_for_Pps_Poles_in_EU__Oct.2018.pdf

Poles_in_EU_2018_Appl.Form.doc

Takie niesamowite prezenty zrobione dla dzieci, które obecnie przebywają w obozach, dostaliśmy od uczennic i uczniów klasy 2a SP35 i ich nauczycielki Pani Romy Wagner. Zabawki do mini – koszykówki zostały już przetestowane przez wykonawców i są gotowe do wysyłki.

My skontaktowaliśmy się z jednym z obozów w Grecji by jak najszybciej przekazać upominki.

Dodatkowo dzieci z kilku innych, najmłodszych klas przygotowały pocztówki z życzeniami, niektóre są napisane po angielsku!

Wszystko to w rezultacie inspiracji mobilną wystawą GALERII BEZ DOMU, która niedawno gościła w SP 35. Uczniowie, którzy nie mieli okazji wyciąć udziału w ubiegłorocznych warsztatach, a zainspirowani wystawą i lekturą przekazanych szkole książek, postanowili pomóc i przygotowali te cuda!

Serdeczne podziękowania dla aktywnych i wrażliwych uczniów i nauczycielek z SP 35.

Każdy bilet na pociąg relacji Brześć – Terespol kosztuje 4 euro. Ludzie próbujący codziennie przekraczać granicę wydają 8 euro na osobę. Bilety leżące na ziemi należą do sześcioosobowej rodziny czeczeńskiej, która już kilkanaście razy została cofnięta z granicy. Każda podróż to koszt 48 euro. Rodzina Ahmeda ma za sobą ponad 30 prób. Ich dzienny czynsz w małym mieszkaniu wynosi 20 rubli.

Jedną z konsekwencji porozumienia, jakie zostało podpisane pomiędzy UE a Turcją w marcu 2016 roku, było dalsze uszczelnianie granic i militaryzacja Europy. Polska nie zgodziła się na uczestnictwo w programach relokacyjnych uchodźców, jednak – tak jak wiele pozostałych krajów wspólnoty – uszczelniła granice. Działo się to przy stopniowym oswajaniu opinii publicznej z faktem odmawiania uciekającym przed wojną i prześladowaniami prawa do ubiegania się o azyl. Konwencja genewska dotycząca statusu uchodźców z 1951 roku w praktyce w wielu przypadkach przestała obowiązywać.

Od co najmniej dwóch dekad przez Polskę biegnie szlak migracyjny, który stanowi drogę ucieczki przed prześladowaniami m.in. dla obywateli Czeczenii. Jak informuje Stowarzyszenie Interwencji Prawnej przejście graniczne w Terespolu jest miejscem, gdzie składanych jest najwięcej podań o status uchodźcy (w stosunku do reszty punktów granicznych). Jednocześnie to tu najczęściej wydawane są decyzje o odmowie wjazdu na terytorium RP. W 2016 roku obywatele Federacji Rosyjskiej (głównie Czeczenii) stanowili 73% ogółu osób ubiegających się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.

Polska Straż Graniczna od kilku lat stosuje nielegalne cofnięcia, ale wraz z rokiem 2015 znacząco wzrosła ich liczba. Wizyty monitorujące i kontrole przeprowadzały na miejscu m.in. Helsińska Fundacja Praw Człowieka oraz Stowarzyszenie Interwencji Prawnej. Pomimo publikacji krytycznych względem SG raportów sytuacja niewiele się zmieniła.

Podczas spotkania porozmawiamy o tym jak dziś wygląda sytuacja uchodźców i uchodźczyń na granicy polsko-białoruskiej, o przyczynach migracji przymusowych Czeczenek oraz Czeczenów i o krokach, jakie możemy podjąć, aby przeciwstawić się łamaniu praw człowieka w Polsce.

Katarzyna Czarnota – współorganizatorka oddolnej pomocy dla uchodźców. W latach 2013 - 2018 prowadziła badania dotyczące ekonomii migracji. Współpracuje z polską edycją miesięcznika społeczno-politycznego Le Monde diplomatique. Publikowała teksty m.in. na temat militaryzacji granic Europy, szlaku bałkańskiego, sytuacji syryjskich uchodźców na tureckim rynku pracy. Doktorantka w Instytucie Socjologii UAM w Poznaniu.

Spotkanie jest częścią projektu Kto pyta, nie błądzi. Porozmawiajmy o uchodźcach, na który składają się warsztaty w poznańskich szkołach oraz otwarte wykłady na temat migracji przymusowych i uchodźstwa.

Odbędzie się we wtorek 29.05.2018 roku o godzinie 20:00 w Centrum Kultury Zamek, ul. Św. Marcin 80/82, s. 304, III piętro (cz. historyczna zamku).

Zapraszają: Centrum Badań Migracyjnych, Migrant Info Point oraz Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Dlaczego w 2015 i 2016 roku przez Półwysep Bałkański do Europy dotarło ponad milion migrantów i uchodźców? Dlaczego w tym czasie i dlaczego tą drogą? Dlaczego migranci i uchodźcy przecinają płoty i przekraczają granicę w nieautoryzowany sposób? Jak potoczyły się losy osób, które w tym czasie dotarły do Europy? Na te i inne pytania, będzie można znaleźć odpowiedź podczas spotkania z Robertem Rydzewskiem, doktorantem Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM, który prowadził badania w obozachdla uchodźców w Serbii w 2015 i 2016 oraz obserwuje losy migrantów i uchodźców w drodze do kraju docelowego.

Spotkanie odbędzie się w piątek 20.04.2018 roku o godzinie 15:00 w siedzibie Centrum Badań Migracyjnych w Collegium Historicum przy ul. Św. Marcin 78, p. 424 (IV piętro).

link do wydarzenia: https://www.facebook.com/events/1550784231687221/