dr Anna Horolets

adiunkt w Zakładzie Antropologii Społecznej UG

Email:  anna.horolets(at)ug.edu.pl

♦ czas wolny migrantów
♦ współczesne migracje (Polska, Wielka Brytania, USA)
♦ mobilność turystyczna i migracyjna
♦ turystyka alternatywna (zwłaszcza do byłego ZSRR)
♦ analiza dyskursu

♦ stypendystka Open Society Foundation (1997-1999), Leverhulme Trust (2010-2011) i Fundacji Kościuszkowskiej (2013-2014)
♦ pomysłodawca i koordynator trzech edycji międzynarodowej szkoły letniej „Studies of Migration and Mobility In Europe” (MOBILE), www.mobile.swps.pl, w ramach programu Kursy Intensywne Erasmus (2011-2013)
♦ honorowy członek zespołu badawczego „Centre for Transnational and Trancultural Studies” na Uniwersytecie Wolverhampton (2012-2015)
♦ udzielała wywiadów dla mediów i pisała artykuły publicystyczne dt. turystyki i czasu wolnego (m.in. National Geographic Traveler, Gazeta Wyborcza, Przegląd Powszechny, Goniec Polski, post-turysta.pl)

Leisure participation and adaptation of Polish immigrants’ in urban and suburban neighborhoods of Chicago metro
źródło finansowania: Fundacja Kościuszkowska
okres realizacji: 2014
funkcja: kierownik projektu

Wzory spędzania czasu wolnego wśród polskich migrantów poakcesyjnych w West Midlands, Wielka Brytania
źródło finansowania: środki na badania statutowe Wydział Nauk Humanistycznych i Społecznych SWPS
okres realizacji: 2012

Leisure mobility of Polish post-2004 migrants to the UK
źródła finansowania: Leverhulme Visiting Fellowship
okres realizacji: 2010-2011
funkcja: kierownik projektu

Kulturowe i społeczne znaczenie podróży do krajów byłego Związku Radzieckiego w narracjach polskich podróżników
okres realizacji: 2010
funkcja: kierownik projektu

Socjologiczne i psychologiczne determinanty adaptacji do szybkich zmian społecznych w Polsce
źródło finansowania: KBN
okres realizacji: 2008-2010
funkcja: główny wykonawca

Language of xenophobia and exclusion in political discourse (część 6 projektu “The European Dilemma: Institutional Patterns and Politics of ‘Racial’ Discrimination” (XENOPHOB)), Instytut Spraw Publicznych i IFiS PAN
źródło finansowania: 5th Framework Programme
okres realizacji: 2005
funkcja: wykonawca

♦ Horolets, A. 2013. Konformizm, bunt, nostalgia. Turystyka niszowa z Polski do krajów byłego ZSRR. Kraków: Universitas.
♦ Galasińska, A. i A. Horolets. 2012. “The (pro)long(ed) life of a ‘grand narrative’: The  case of internet forum discussions on post-2004 Polish migration to the UK”, Text and Talk 32(2): 125-143.
♦  Horolets, A. i O. Kozłowska. 2012. “Provincializing Europe, Orientalizing Occident or Reproducing Power Imbalance? Representations of the UK in post-2004 Polish migrants’ narratives”, Word and Text 2(1): 48-70.

♦ Horolets, A. 2012. “Risky encounters? Risk in travel narratives of niche tourists from Poland to the former Soviet Union”, Lud T. XCVI: 75-92.
♦ Horolets A. 2012. „Codzienność jako atrakcja turystyczna w doświadczeniu turystów niszowych do byłego ZSRR”, Kultura i Społeczeństwo 3: 95-112

♦ Horolets, A. 2010. „Miłość do Europy: między polityką, dyskursem publicznym i życiem codziennym”, Etnolingwistyka 22: 105–120.

♦ Horolets, A. 2009. “Construction of Self and the Other in the Accounts of Polish Travellers to Post-Soviet Countries”,  Anthropological Journal of European Cultures 18 (2): 123–139.

♦ Horolets, A. 2010. “Mobilność  i osiadłość w narracjach turystów niszowych podróżujących do krajów b. ZSRR”, Kultura Współczesna 3: 8–22.

♦ Horolets, A. (red.) 2008. Analiza dyskursu w socjologii i dla socjologii, Toruń: Adam Marszałek.

♦ Horolets, A. 2008. “Powaga i tożsamość”, w: M. Kempny, G. Woroniecka i P. Załęcki (red.) Tożsamość i przynależność. O współczesnych przemianach identyfikacji kulturowych w Polsce i Europie. Toruń: Wydawnictwo UMK, ss. 157–172.

♦ Horolets, A. 2008. “Sram od zaostalosti: simbolicka konstrukcja Europe u poljskom tisku” [Wstyd zacofania: symboliczne konstruowanie Europy w prasie polskiej], Etnoloska tribina 31, Vol. 38: 61–80.

Więcej informacji o publikacjach na: https://ug.academia.edu/AnnaHorolets