Kar Sydow

Zainteresowania badawcze

♦ studia migracyjne

♦ antropologia publiczna

Tytuł: Wsparcie dla poznańskich cudzoziemców w jednym miejscu
♦ Grantodawca: Prezydent Miasta Poznania
♦ okres realizacji: 1.10.2015 – 31.12.2015

Tytuł: Aktywni migranci na lokalnym rynku pracy. Projekt współpracy polsko-niemieckiej (AMIGA)

♦ źródło finansowania: Europejski Fundusz Społeczny (ESF), PO KL

♦ okres realizacji: 2013-1015

♦ funkcja: koordynatorka

Tytuł: Społeczno-kulturowa identyfikacja cudzoziemców.
•    Źródło finansowanie: NCBiR
•    Okres realizacji: 2013-2016
•    Funkcja: wykonawca

Tytuł: Cudzoziemcy w Polsce. Heterogeniczność kulturowa ośrodków wielkomiejskich na przykładzie Poznania
♦ źródło finansowania: Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
♦ okres realizacji: 2009-2012

Wybrane publikacje (dotyczące tematyki migracyjnej)

Współredakcja:

♦ Nie dość użyteczni. Zmagania imigrantów na lokalnym rynku pracy, Centrum Badań Migracyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Poznań 2015

♦ Strategies to support migrants in the labor market. Experience with the AMIGA project in the context of old and new migration cities in the EU, Munich 2015

Artykuły:

♦ Od działań postulowanych do praktykowanych. Przygotowanie i realizacja projektu AMIGA, w: Bloch, Main, Sydow (red.) Nie dość użyteczni. Zmagania imigrantów na lokalnym rynku pracy, s. 17-24, Poznań 2015.

♦ Imigrant jako mieszkaniec miasta. Antropologiczne refleksje nad społecznym konstruowaniem cudzoziemców w dyskursie unijnym i samorządowym, w: Bloch, Main, Sydow (red.) Nie dość użyteczni. Zmagania imigrantów na lokalnym rynku pracy, s. 25-32, Poznań 2015.

♦ O meandrach założeń i realizacji inicjatyw na rzecz imigrantów. Na przykładzie projektu AMIGA. W: „Studia Migracyjne- Przegląd Polonijny”, nr 2, 2015.

♦ (z: Izabella Main) Migranci edukacyjni. Źródło dochodu czy pełnoprawni mieszkańcy miasta?, w: Bloch, Main, Sydow (red.) Nie dość użyteczni. Zmagania imigrantów na lokalnym rynku pracy s. 101-126, Poznań 2015.

♦ (z: J.Schmidt) Imigranci-profesjonaliści w sektorze biznesu

Migracje a heterogeniczność kulturowa. Na podstawie badań antropologicznych w Poznaniu, Poznań: Nauka i Innowacje, 2012.

Lektorka języka polskiego dla cudzoziemców